6th Sugihara Cup International 2015

6th Sugihara Cup International Tournament with Seminars by Seiji Nishimura sensei, Yamaguchi sensei and sensei Bruce Hyland


6/7yrs Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Rhea Somerville FRK -
2nd Paige Macdonald Jyoshinmon -
3rd Tia Epplett FRK -
participated Scarlett Wilson FRK -
8/9yrs Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Amelia Smith SSKANZ -
2nd Summer Hawkins FRK -
3rd = Hylane Nakaura NC Shotokan -
3rd = Sei-Ana Taramai Hugo Jyoshinmon -
participated Cassie Turner FRK -
participated Daniella Glen FRK -
10/11yrs Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Moe Awajiya Goju Ryu -
2nd Isobelle Smith SSKANZ -
3rd Maia Iioka FRK -
12/13yrs Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Lauren Parsons Goju Ryu -
2nd Yvette Hendrikse Shitokai -
3rd = Gemma Baldey JKA -
participated Yuzu Akiyama FRK -
participated Natalie Marryatt FRK -
14/15yrs Cadet Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Haruka Awajiya Goju Ryu -
2nd Nina Edgar Goju Ryu -
3rd Tsai Te kapaiwaho FRK -
16/17 yrs Junior Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Reilly Polaschek FRK -
2nd Chloe Battaglia NC -
3rd Amelia Belmonte ASK NC -
participated Zoe Lee la selle FRK -
16yrs + Senior Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Marina Monk FRK -
2nd Rebecca Watkin FRK -
3rd Chloe Battaglia NC -
U21 (18-20yrs) Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Tia Tuiburelevu FRK -
Vets (30-39yrs) Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Row Hope Goju Remuera -
2nd Laura Fourie Goju Ryu Cheketri -
Super Vets (40yrs+) Open Female Kata 
Placement Name Club Score
1st Penny Cheketri Goju Ryu Cheketri -
2nd Shirley Brown FRK -
6/7yrs Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Ethan Zhang FRK -
2nd Beau Yuan FRK -
3rd Harrison Jones FRK -
participated Aum Dave FRK -
8/9yrs Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Juan Castillo Jyoshinmon -
2nd Logan Somerville FRK -
3rd = Liam Rothery NC -
3rd = Jian An he FRK -
participated Kenneth Wang FRK -
participated Elias Wilson FRK -
participated Alexander Jones FRK -
participated Daichi william Iizuka FRK -
participated Daniel Dabkowski FRK -
10/11yrs Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Mark Chester FRK -
2nd Rui Aiyama FRK -
3rd = Hisham Siamet NC -
3rd = Ferdinand Waikata NC Shotokan -
participated Emil Wagner FRK -
participated Aidan Darlington FRK -
participated Budo Akiyama FRK -
participated Dylan Glen FRK -
12/13yrs Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Sean Chen FRK -
2nd Matthew Zhou SSKANZ -
3rd = Chiemu Iioka FRK -
3rd = Daniel Tham SSKANZ -
participated Connor Ashdown FRK -
participated Chuan Li FRK -
participated Andy Wang FRK -
participated Alex Markham FRK -
participated Grant Zent FRK -
participated Jack Darlington FRK -
participated Luca Keltie FRK -
14/15yrs Cadet Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Winston Yao FRK -
2nd Ange Siffredi ASK NC -
3rd = Meron Pack JKA -
3rd = Ilham Slamet NC -
16/17 yrs Junior Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Richard Rahardja FRK -
2nd Taiki Kondo Japan Shito -
3rd = Shuhei Ichiba Japan FRK -
3rd = Daniel Arbuckle JKA -
participated Ray Moranz FRK -
participated Luke Bloxam FRK -
U21 (18-20yrs) Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Carl Monk FRK -
2nd Jonathan Vasquez FRK Australia -
3rd David Simaid NC -
16yrs + Senior Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Richard Rahardja FRK -
2nd Carl Monk FRK -
3rd = Jonathan Vasquez FRK Australia -
3rd = Naruto Nakamine Japan Uechi Ryu -
Vets (35-44yrs) Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Mark Eagle FRK -
2nd Phil Wilson JKA -
3rd Atsushi Kirikoshi FRK -
Super Vets (45yrs+) Open Male Kata 
Placement Name Club Score
1st Paul Hart Toukon Ryu -
2nd Edji Zeenel Shotokan Aust -
6/7yrs Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Rhea Somerville FRK -
2nd Paige Macdonald Jyoshinmon -
8/9yrs Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Amelia Smith SSKANZ -
2nd Kenza Amatsokermi NC Shotokan -
3rd = Epiphanie Tuitagata NC -
3rd = Megan Macdonald Jyoshinmon -
10/11yrs Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Lola Hennessey Rembuden Hamilton -
2nd Lexy McMurray Rembuden Hamilton -
participated Maia Iioka FRK -
12/13yrs Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Willow Te kapaiwaho FRK -
3rd = Jennifer Monnier NC Shotokan -
3rd = Rachel Jakeman Goju Ryu -
participated Yuzu Akiyama FRK -
14/15yrs Cadet Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Jade Taylor JKF Goju Kai -
2nd Tsai Te kapaiwaho FRK -
3rd Holy Swann JKA -
16/17 yrs Junior Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Amelia Belmonte ASK NC -
2nd Danielle Engelbrecht Shotokan Waikato -
3rd Mary Duff Goju Ryu -
U21 (18-20yrs) Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Tia Tuiburelevu FRK -
18yrs + Senior Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Tia Tuiburelevu FRK -
2nd Sian Scott Jyoshinmon -
3rd Rebecca Watkin FRK -
Vets (30-39yrs) Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Laura Fourie Goju Ryu Cheketri -
2nd Row Hope Goju Remuera -
Super Vets (40yrs+) Open Female Kumite 
Placement Name Club Score
1st Shirley Brown FRK -
2nd Penny Cheketri Goju Ryu Cheketri -
6/7yrs Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Ethan Zhang FRK -
2nd Beau Yuan FRK -
3rd Aum Dave FRK -
participated Harrison Jones FRK -
8/9yrs Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Logan Somerville FRK -
2nd Liam Rothery NC -
3rd = Whaap Pebo NC Shotokan -
3rd = Kenneth Wang FRK -
participated Daniel Dabkowski FRK -
participated Jian An he FRK -
participated Daichi william Iizuka FRK -
10/11yrs Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Isaac Tham SSKANZ -
2nd Rui Aiyama FRK -
3rd = Gazengel G NC Shotokan -
3rd = Rayan Kong A Siou NC Shotokan -
participated Aidan Darlington FRK -
participated Budo Akiyama FRK -
12/13yrs Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Daniel Tham SSKANZ -
2nd Matthew Zhou SSKANZ -
3rd = Sean Chen FRK -
3rd = Chiemu Iioka FRK -
participated Alex Markham FRK -
participated Connor Ashdown FRK -
participated Grant Zent FRK -
participated Luca Keltie FRK -
participated Chase Hennessey Rembuden -
participated Jack Darlington FRK -
participated Simon Sung SSKANZ -
14/15yrs Cadet Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Liam Singer Rembuden Hamilton -
2nd Joshua Martinsen Rembuden -
3rd = Ilham Slamet NC -
3rd = Lilloux Vaiari New Caledonia -
16/17 yrs Junior Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Mitchell Whitehead FRK -
2nd Taiki Kondo Japan Shito -
3rd Daniel Arbuckle JKA -
U21 (18-20yrs) Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Carl Monk FRK -
2nd David Simaid NC -
3rd Gregory Waikata NC Shotokan -
18yrs + Senior Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Mathieu Annonier NC Renbukan -
2nd Gregory Waikata NC Shotokan -
3rd David Simaid NC -
Vets (35-44yrs) Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Phil Wilson JKA -
2nd Mangarangi Puhi FRK -
Super Vets (45yrs+) Open Male Kumite 
Placement Name Club Score
1st Edji Zeenel Shotokan Aust -
2nd Michael Lynch FRK -
6-9yrs Open Girls Team Kata 
Placement Name Club Score
1st FRK A FRK NZ -
2nd FRK B FRK NZ -
6-9yrs Open Boys Team Kata 
Placement Name Club Score
1st FRK A FRK NZ -
2nd FRK B FRK NZ -
3rd New Caledonia NC -
10-13yrs Open Girls Team Kata 
Placement Name Club Score
1st FRK A FRK NZ -
10-13yrs Open Boys Team Kata 
Placement Name Club Score
1st FRK A FRK NZ -
2nd SSKANZ A SSKANZ -
3rd FRK B FRK NZ -
14-17yrs Open Female Team Kata 
Placement Name Club Score
1st Lauren Haruka Nina NZ Goju Ryu -
14-17yrs Open Male Team Kata 
Placement Name Club Score
16yrs + Senior Open Female Team Kata 
Placement Name Club Score
16yrs + Senior Open Male Team Kata 
Placement Name Club Score
1st New Caledonia NC -
6-9yrs Open Girls Team Kumite 
Placement Name Club Score
10-13yrs Open Girls Team Kumite 
Placement Name Club Score
14-17yrs Open Female Team Kumite 
Placement Name Club Score
18yrs + Senior Open Female Team Kumite 
Placement Name Club Score
6-9yrs Open Boys Team Kumite 
Placement Name Club Score
10-13yrs Open Boys Team Kumite 
Placement Name Club Score
1st Rui Chiemu Sean FRK A -
14-17yrs Open Male Team Kumite 
Placement Name Club Score
1st Joshua Liam Raukawa Rembuden Hamilton -
2nd Kostya Luke Mitchell FRK -
3rd Ilam Ange Ronny NC -
18yrs + Senior Open Male Team Kumite 
Placement Name Club Score
Copyright © 2022 Fushihn Ryu Karate. All Rights Reserved. Call us on (09) 476 2 476. Contact us